Manažerské chyby

Pracuji na manažerské pozici. Vedu a jsem vedena. Při své manažerské práci i v obchodě se často setkávám s některými manažerskými chybami.

Vybrala jsem pár zásadních, které mají vliv na celou firmu.

1. Manažer nevidí hodnotu svých podřízených. Manažer se domnívá, že on jediný ví všechno nejlíp a správně. Ostatní vidí spíš jako neschopné než schopné. Neuznává jedinečnost svých lidí. Nevidí výjimečnost. Všechny hodnotí podle stejného kritéria.

2. Manažer se ptá na názor, ale vlastně ho ani nezajímá. Nejlíp ví všechno on sám. Na všechno má své řešení.

3. Manažer rozhoduje sám, ale odpovědnost za vlastní rozhodnutí přenáší na druhé lidi.

4. Manažer rozděluje úkoly, o kterých je přesvědčen jen on sám. Ostatní nechápou důležitost a vnímají úkoly jako zátěž, která nemá žádný hlubší smysl.

5. Manažer sedí na 10ti židlích. Mnoho manažerů se domnívá, že dokážou řídit výrobu, stejně tak obchod, marketing a jiné oddělení. Nevidí výjimečnost žádné profese, protože všechno je snadné. Chybí jim pak detailní pohled, který může mít jen člověk, který se denně aktivně dané činnosti věnuje. Kapitán na lodi nemůže dělat všechny činnosti. To stejné platí i pro manažera.

6. Manažer přeskakuje organizační strukturu. V mnoha firmách existuje organizační struktura a mnoho manažerů ji běžně přeskakuje. Lidé jsou pak často dezorientovaní.

7. Manažer se domnívá, že nízkou mzdou ušetří firmě náklady. Mnoho manažerů nechá své nejlepší lidi odejít jen kvůli pár tisícům. Firmy pak ztrácí mnohdy i miliony.

8. Manažer podporuje rivalitu jednotlivých oddělení. Jsou manažeři, kteří drží ochrannou ruku nad některým oddělením. Existují oddělení, které mají zvláštní výhody, nedotýkají se jich změny. Dochází k nárůstu rivality, na místo spolupráce.

9. Manažer se domnívá, že není důležité, jak se lidé v práci cítí. V mnohých případech vidíme kanceláře nacpané lidmi, tmavé nevětrané prostory, staré vybavení. Existuje mnoho studií, které dokazují, že pracovní prostředí má mimořádný vliv na výkonnost i zdraví zaměstnanců.

10. Manažer nepochopil, že jak se chová ke svým lidem, chovají se pak lidé k zákazníkům. Vznikají tak nevyčíslitelné škody.

Vím, že dnes je doba, kdy v mnoha firmách se začínají manažeři probouzet a chtějí vést lidi jinak. Hledají jedinečnost lidí. Uvědomují si, že mají ve své firmě lidi, které skutečně potřebují. Chápou důležitost firemního prostředí, komunikace s lidmi i mezi lidmi na jednotlivých pracovištích. Ví, že pokud budou lidi pracovat v souladu se sebou, svou přirozeností, budou podávat vyšší výkony. A v konečném důsledku se vše vrátí. Protože lidé spokojení, motivovaní, ke kterými se chováme s úctou, mohou tuto hodnotu předávat dál i mimo firmu.

Domnívám se, že toto je cesta, kterou bychom se měli dát.

S úctou

Dáša

Dáša
Miluji vést lidi a objevovat jejich vnitřní potenciál. Mým posláním je harmonizovat pracovní i podnikatelské prostředí. Nalézat rovnováhu mezi zájmem člověka i firmy a dát tak naší práci vyšší smysl. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.