Koncept pozitivního posílení je poměrně jednoduchý. Odměňujete dobré chování a je pravděpodobné, že se bude opakovat. Stále platí zásady, které zavedl Skinner na začátku 20. století.
Teorie operačního učení přišla s tím, že se učíme lépe když po požadovaném chování dostaneme pozitivní odměnu. Je taky pravděpodobné, že se takové chování bude znovu opakovat. A to je prostě žádoucí.
Základní koncept tedy je: Odměňte chování, které chcete opakovat.
Že to není žádnou novinkou jistě odsouhlasí všichni milovníci zvířat. Kdy se doslova snažíme přistihnout své zvířecí miláčky při požadovaném chování a nosíme kapsy plné pamlsků.
Z tohoto pohledu je tedy velmi důležité používat formu odměny i na pracovišti. Nemyslím tím jen finanční odměnu. V práci totiž trávíme podstatnou část svého života. V některých případech až 1/3.
Vzhledem k osobní investici času a rovněž talentu má smysl, aby pracovní prostředí člověka bylo příjemné a mělo mnoho pozitivních příležitostí pro růst a osobní rozvoj. Navíc z pohledu zaměstnavatele fluktuace zaměstnanců je dost drahá záležitost. Dokonce se uvádí, že v případě ztráty zaběhnutého zaměstnance, firma přichází až o 213 % ročního platu tohoto člověka (Boushey & Glynn, 2012).
V nejlepším zájmu zaměstnavatele je tedy poskytnout příjemnou atmosféru, která podporuje nejen produktivitu a výkon, ale hlavně motivuje pracovníka k opakování žádoucího chování, zároveň tím zabraňuje jeho odchodu.
8 doporučení, jak efektivně zaměstnance podporovat:
V případě, že nejste manažer, můžete stejným způsobem posilovat chování u svých dětí nebo podporovat například své kolegy či partnery. Zaměřujte pozornost na dobré věci, ty pak porostou. Jestliže budete vnímat jen ty negativní, budou se naopak zvětšovat a posilovat ty.
Mnoho dobrého nejen v práci.
Dáša
PS: Nevíte jak na to? Domluvte si konzultaci. Více informací zde.